Neden iş yerlerinde böyle gereksiz rekabet oluşur hiç anlamam. Sizlerin de başına gelmiştir diye düşünüyorum. Genel olarak firmaların veya kurumsal yerlerin ofis tarzı alanlarında insanlarla iç içe olunan yerler de gereksiz bir ” ben daha üstünüm, ben daha iyi işler yapıyorum ” kavgası var. Bu kavgalar fiziki olmasa da davranışlar hal ve hareketler bunu kendisi otomatik olarak destekliyor zaten. Durum böyle olunca da bir süre sonra insanın midesi bulanıyor. Neden böyle peki ? Hiç düşündük mü.. Öz eleştiri yapmak neden bu kadar zor geliyor insanlara? Neden insanlarımız kendi şapkalarını önüne alıp düşünmüyor, veya ben ne yapıyorum, neden böyleyim diye sorgulamıyor.

Kendimizi Neden Sorgulamıyoruz?
Öz eleştiri yapma gibi bir huyumuz yok bizim nedense. Hiç kimse ben kötüyüm şurada da bir yanlışım var demiyor. Demez de ama dememiz gerekiyor. Bu durumlar gerçekten can sıkıcı boyutlara uzanabiliyor. Ben şahsen kendim öz eleştiri yapıyorum, mesela iş yerimde neden herkesten önde olmaya çalışayım ki diyorum? Akıllı adam işi değil gerçekten değil. Herkesten önde olmaya çalışmak demek bence, daha çok iş yükü ve daha çok sorumluluk ve karşındaki iş verenin senden daha çok beklenti içine girmesi demek. Evet sen diğer arkadaşlarına nazaran bir tık daha önde olduğundan dolayı belki ofis içinde onlardan daha rahat hareket edecek daha özgür hissedeceksin ama bilmiyorsun ki, işin işleyişinde oluşacak bir aksilikte ilk senin başın ağrıyacak, iş veren ilk sana ekşiyecek. Bu iş neden olmadı x bey veya x hanım. Yan masanda oturan arkadaşının sorumsuzluğu yüzünden senin başının ağırması da uzun vadede sana sorun teşkil edecek. Bunu da görmezden gelme. Bu başa ekşimeler arttıkça iş verenin senden beklentisi azalacak sana karşı olan inancı azalacak ve seni gözden çıkartmaya başlayacak.

ofis-ici-gereksiz-rekabet

Bundan dolayı demin de yukarı da söylediğim gibi aslında kimse kimsenin üzerine, önüne geçmeye çalışmaması gerekmekte. Sonuç olarak herkes ekmeğinin peşinde koşuyor ve herkesin bir hayat gayesi var. Bunu gerçekleştirmek ve saatini doldurduktan sonra evine gitmek kadar güzel başka birşey var mı. Bugün iş verenim bana aferin x bey çok iyiydi dese ne olur demese ne olur? Sonuç olarak ben bana verilen görevleri sorunsuz olarak yaptığım sürece zaten işimi doğru yapıyorumdur. Bunun ötesi, berisi yok.

Ha bir de unutmadan genel de ofis içinde mutfak bölümlerinde yapılan dedikodular var..

Abi şu dedikodu işlerine bir son vermek gerek gerçekten. Bende bazen çay almaya kendim gidiyorum veya kahve yapmak için mutfağa gidiyorum. Fısır fısır yapılan konuşmalar bir süre sonra ben içeri girince sakinleşiliyor. Bazen o dedikodulara istemsiz olarak dahil olmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumlardan ben şahsen nefret ediyorum. Çünkü dedikodu yapmak gereksiz birşey olarak görüyorum. Kim neden dedikodu yapmak ister ki? Başkası hakkında konuşmak, başkasını çekiştirmek ne kazandırır ki insana ? Gerçekten çok garip insanlarız 🙂

Bu konuda kafam çok karışık gerçekten merak ettiklerim serimin ilk konusunu bölük pörçükte olsa bununla yazmak istedim. Sitemizin hakkında bölümünde yazdığım gibi bu blog tamamen kendi dünyamı yansıtan ve nasıl yazmak istersem öyle yazdığım, çizdiğim bir blog. Ondan dolayı hiçbir şekilde hiçbir konuda kısıtlama yaşamıyorum, kendimi belli kriterlerin içerisine sokmuyorum.

Sizler de bu iş yerlerinde oluşan sıkıntılardan dolayı aklınızdan birşeyler geçiriyorsanız, yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın 🙂

Sağlıcakla kalın..

İş Yerlerindeki Gereksiz Rekabet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir